Aktualności

Policjantka w czasie wolnym zatrzymała nietrzeźwą kierującą

Data publikacji 30.09.2024

Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości odpowie 44 latka, której uniemożliwiła dalszą jazdę policjantka będąca po służbie. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że zatrzymana kobieta miała prawie dwa promile alkoholu. Straciła już prawo jazdy. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło wczoraj rano na parkingu przed jednym z marketów w Janowie Lubelskim. Jadąca tamtędy policjantka z jednego z lubelskich komisariatów zwróciła uwagę na kierującą Renault, która wyjechała z jednej z ulic mając włączony przeciwny kierunkowskaz dodatkowo jechała na światłach awaryjnych i nie miała części zderzaka. Kobieta jechała zygzakiem i nie trzymała toru jazdy.

Kiedy wjechała na parking jednego z marketów została zatrzymana przez policjantkę, która podróżowała wraz z mężem. Zabrali jej kluczyki i uniemożliwili dalszą jazdę. O zdarzeniu powiadomiła dyżurnego, który wysłał patrol. Okazało się, że 44 letnia obywatelka Ukrainy miała prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Kobiecie zatrzymano prawo jazdy.

Po  chwili na miejsce przejechała również kobieta, której kilka ulic wcześniej nietrzeźwa kierująca uszkodziła zaparkowane przed posesją auto.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila - przestępstwo) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł;
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici to trafi do więzienia na minimum 5 lat, i do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia (czyli do 16 lat w każdym z tych przypadków).
  • zgodnie z nowymi przepisami, jeśli kierowca zostanie przyłapany na jeździe z zawartością alkoholu w organizmie wynoszącą co najmniej 1,5 promila, sąd orzeknie utratę auta;
  • obowiązkowa konfiskata samochodu lub jego równowartości obowiązuje w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu;
  • gdy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził, a przykładowo jechał autem służbowym czy leasingowanym, samochód nie zostanie skonfiskowany, ale za to kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.

aspirant sztabowy Faustyna Łazur

Powrót na górę strony