Aktualności

Uwaga zagrożenie pożarowe.

Późną jesienią i zimą gdy budynki są stale ogrzewane liczba zdarzeń związanych z ogniem wzrasta. Szczególnie niebezpieczne są pożary budynków mieszkalnych, w wyniku, których ich właściciele tracą często cały dorobek swojego życia. Do rzadkości nie należą przypadki śmierci w następstwie poparzeń lub zatrucia tlenkiem węgla - zaczadzenia.

         W głównej mierze pożary budynków są następstwem nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych, instalacji wentylacyjnych i kominowych. Najczęściej do tego typu dochodzi w efekcie nagromadzenia się sadzy w kominie a także nieszczelności przewodu kominowego. Nagromadzona sadza pali się z wydzieleniem bardzo dużej energii a w przypadku gdy natrafi na nieciągłości przewodu kominowego może dojść do rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek. Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów.

Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może pośrednio powodować to, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelniania okna, drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza a więc nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Specjaliści radzą, aby nie zatykać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach, dokonywać okresowych, przewidzianych prawem kontroli instalacji wentylacyjnych i gazowych.

        Wielu tego rodzaju zdarzeń można by było uniknąć stosując się do podstawowych przepisów bezpieczeństwa a nadto przeprowadzać zabiegi konserwacyjne i czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych. Właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych. Jest to podstawowy wymóg bezpieczeństwa, o którym nie należy zapominać przed każdym rozpoczęciem sezonu grzewczego- podczas eksploatacji kominowych urządzeń grzewczych.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na stan elektrycznych i gazowych urządzeń ogrzewczych. Nie należy ich umieszczać w bezpośredniej bliskości materiałów łatwo zapalnych tzn. mebli, firan, dywanów itp.                                                                                                                  

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek przy korzystaniu z urządzeń i instalacji grzewczych.

Powrót na górę strony