„Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”
Wczoraj przy ul. Browarnej w Lublinie odbyło się odsłonięcie wielkoformatowego muralu promującego trzeźwość za kierownicą. Jest to kolejna część kampanii pt: „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”. Jej celem, podobnie jak w roku ubiegłym, jest promowanie wśród kierowców trzeźwości za kółkiem. Kampania dotyczy osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagując w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyrażają przyzwolenie na jazdę na „podwójnym gazie”. Tym samym stają się współodpowiedzialni za zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca.
Odpowiedzialność, bezpieczeństwo, trzeźwość – na tych trzech hasłach opiera się ogólnopolska kampania muralowa w ramach inicjatywy „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”. Nie bez powodu organizatorzy akcji jako środek przekazu wybrali wielkoformatowe realizacje malarskie w przestrzeni miejskiej. Z ich pomocą mają nadzieję zwrócić uwagę szerokiej grupy odbiorców na niezwykle istotną kwestię, jaką jest bezpieczeństwo na drodze i nierozerwalnie z nim związane zachowanie trzeźwości za kółkiem. Nietypowa dla murali stylistyka retro, nawiązująca do czołówek prasy z lat 50., przyciąga wzrok, a skala prac przekłada się na ich siłę oddziaływania.
Dziś o godzinie 11.00 taki mural został przedstawiony przy ul. Browarnej przez funkcjonariusze Policji oraz przedstawiciela biura prasowego kampanii. Komendę Główną Policji reprezentował kom. Sławomir Gnatowski, natomiast Komendę Wojewódzką Policji rzecznik LKWP kom. Renata Laszczka-Rusek oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Robert Koźlak.
Policjanci przedstawili statystyki dotyczące 2014 roku. Na terenie naszego województwa doszło do 160 wypadków drogowych, gdzie sprawcą był kierujący będący pod działaniem alkoholu. W wyniku tych zdarzeń drogowych 19 osób straciło życie o 197 zostało rannych. Policjanci w ubiegłym roku przeprowadzili na terenie województwa lubelskiego 650 tysięcy kontroli stanu trzeźwości kierujących. W pierwszym półroczu tego roku takich kontroli było już 350 tysięcy
Choć policyjne statystyki wskazują na malejącą liczbę osób prowadzących pod wpływem alkoholu oraz wypadków przez nich spowodowanych, wciąż istnieje przestrzeń do poprawy. Dotyczy to m.in. biernej postawy osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagując w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyrażają przyzwolenie na jazdę na „podwójnym gazie”. Tym samym stają się współodpowiedzialni za zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca.
KWP