KGP: Bezpieczeństwo podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
10 stycznia już po raz dwudziesty czwarty policjanci zaangażują się w zapewnienie porządku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spokój podczas Finału zależy także od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą. Pamiętajmy o bezpieczeństwie dzieci i osób starszych.
Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP czuwać będzie kilka tysięcy policjantów. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.
Policjanci będą informowali seniorów o zagrożeniach płynących z oszustw na tzw. „wnuczka”, „krewnego”, „policjanta” itp. Policjanci poinformują osoby starsze, zainteresowane przekazaniem pieniędzy na Wielką Orkiestrę o tym, jak powinien wyglądać funkcjonariusz WOŚP (identyfikator, prawidłowe banderole na puszce), aby w trakcie zbiórki nie doszło do oszustw bądź wyłudzeń pieniędzy. Dzięki punktom informacyjnym zorganizowanym przez policjantów w trakcie trwania Finału, mundurowi będą przestrzegać seniorów przed istniejącymi zagrożeniami a także przekażą im dedykowane materiały edukacyjne.
Funkcjonariusze zadbają również jak co roku o porządek na wszystkich imprezach związanych z WOŚP oraz bezpieczną asystę podczas konwojów zebranych pieniędzy.
Apelujemy o zachowanie rozsądku. W szczególności należy:
- unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu);
- nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób;
- w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną, jeżeli już do niego dojdzie, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę;
- jak najszybciej powiadomić Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka – alarmować otoczenie krzykiem;
- w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahać się, natychmiast powiadamiać Policję, np. dzwoniąc pod numer 997 lub 112.
Otoczmy także opieką dzieci, które zbierają pieniądze do puszek i zwróćmy uwagę, czy nie dzieje się im krzywda. Najlepiej, aby dzieci kwestowały pod opieką dorosłych.
KGP / ig
Przypominamy również o kampanii społecznej ,,Oszustom Stop", której celem jest uświadamianie osobom starszym zagrożeń związanych z działalnością przestępców wykorzystujących ludzką ufność, otwartość i szczere intencje. Takie sytuacje mogą pojawić się również przy okazji 24 Finału WOŚP.
Oszuści prześcigają się w sposobach działania. Wymyślają ciągle nowe historie, które pozwalają im wyłudzać pieniądze. Dzwonią podając się za kogoś bliskiego z rodziny, informują, że są w trudnej sytuacji i pilnie potrzebują pieniędzy. Oszust w taki sposób prowadzi rozmowę aby przekonać, że faktycznie jest tą osoba za którą się podaje. Proszą o wpłatę pieniędzy w urzędach pocztowych, bankach a niejednokrotnie prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary zaznaczając przy tym, że po pieniądze przyjdzie znajomy, bo on sam nie może.
Sprawcy podają się za pracowników różnych fundacji, pracowników administracji, gazowni, elektrowni, spółdzielni pracy, kominiarzy. Pod pretekstem wykonania różnych czynności np. sprawdzenie liczników, wykorzystują nieuwagę ofiary i dokonują kradzieży wartościowych przedmiotów i pieniędzy. W takich sytuacjach możemy potwierdzić ich tożsamość poprzez telefoniczny kontakt z instytucją na jaka się nieznajomi powołują. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości za każdym razem należy powiadomić Policję.
Apelujemy również do wszystkich, którzy mieszkają w sąsiedztwie starszych, samotnych ludzi, bądź mają takie osoby w rodzinie! Uprzedźmy je o technikach działania jakimi posługują się oszuści. Nie dajmy się oszukać.