O bezpieczeństwie w Internecie
Niewątpliwie Internet to nieograniczone źródło wiedzy, sposób na spędzanie wolnego czasu czy jedna z form kontaktu z naszymi przyjaciółmi. Mówiąc o bezpiecznym Internecie nie możemy jednak zapominać o dzieciach i młodzieży, którzy często mają nieograniczony dostęp do sieci, a treści przez nich przeglądane są nieadekwatne do ich wieku. Dlatego janowscy policjanci spotykają się z uczniami, rodzicami oraz pedagogami aby uświadamiać zagrożenia, które mogą pojawić się w świecie wirtualnym, a przy okazji przypominać zasady bezpieczeństwa.
Młodym ludziom trudno dzisiaj wyobrazić sobie świat bez Internetu. Niestety, statystyki wskazują, że wiele dzieci ma styczność z treściami nieadekwatnymi do ich wieku, a czas spędzany przed ekranem komputera czy smartfona jest coraz dłuższy. Rodzice natomiast nie są świadomi co oglądają ich dzieci i czego szukają w sieci. Dlatego janowscy policjanci spotykają się z uczniami, rodzicami oraz pedagogami, aby uświadamiać zagrożenia, które mogą pojawić się w świecie wirtualnym, a przy okazji przypomnieć zasady bezpieczeństwa.
To również doskonały moment, aby powtórzyć zasady bezpieczeństwa w sieci, które prezentujemy poniżej:
- Nie podawaj swoich danych osobowych, zwłaszcza osobom nieznajomym.
- Pamiętaj, że osoby poznane w sieci w rzeczywistości mogą nie być tym za kogo się podają, mogą mieć wobec Ciebie złe zamiary.
- W Internecie tak jak w świecie realnym stosuj zasadę wzajemnego szacunku – traktuj innych tak jakbyś chciał być sam traktowany.
- Jeżeli masz do czynienia z niepokojącymi Cię treściami, ktoś Cię nęka lub obraża – powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej.
- Kontroluj swój czas spędzany przy korzystaniu z urządzeń telekomunikacyjnych, pamiętaj że od nich też można się uzależnić.
Bez względu na to ile mamy lat, warto pamiętać o podanych zasadach, które sprawią że nasze korzystanie z Internetu będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale i przyjemniejsze.